Faq

Jak se připravit před focením?

Nedoporučuji chodit pár dní před focením na solárium ani sluníčko. Taktéž není vhodné používat samoopalovací nekvalitní výrobky, které dělají na těle fleky. Po holení doporučuji použít výrobky pro zklidnění pokožky, aby nebyla zarudlá s pupínky. V případě výskytu akné nějak nemačkejte, nesnažte se jej skrýt. Líp se bude retušovat, než nějaký velký stroupek. Obočí si upravte minimálně pár dnů před focením, v den focení neupravovat. Vlasy nemyjte v den focení, líp se s nimi pracuje. Nezapomeňte také na manikúru a pedikúru. Chce to před focením pár dnů dobře se vyspat, nepít alkohol a omezit kouření ( vyhnout se zakouřenému prostředí ), ať pleť vypadá zdravě a odpočatě. Dodržujte pitný režim ( vody, bylinné čaje ). V případě, že jste si neobjednali vizáž, buďte dopředu nalíčení a mějte s sebou své líčení na případnou úpravu.

Co vzít s sebou na focení?

Na domluvené focení si berte s sebou takové oblečení, v kterém chcete být foceni a bude odpovídat žánru. Vyhněte se reflexní žluté, zelené a oranžové barvě, dělají totiž odrazy na pleti. Doporučuji vzít s sebou více druhů oblečení a rekvizit, aby jsme mohli kombinovat. Pokud možno, vyhněte se řetízkům a všemu lesklému ( platí taktéž při opalování na sluníčku ). V případě focení v páru nebo rodiny, buďte sladěni. U focení dětí doporučuji s sebou vzít i oblíbené dětské hračky. Pokud provozujete nějaký sport nebo hrajete na hudební nástroj, můžete si na focení vzít rekvizity. Při focení Glamour nebo Boudoir stylu vemte s sebou například pánskou košili, dlouhé tričko, vytahaný svetr, pyžamo, kvalitní spodní prádlo, lodičky a bižuterii. Oblečení a dobře udělané líčení dělá zázraky. Při focení aktu si berte na sebe volnější spodní prádlo, ideálně žádné a župan. U focení pod sprchou nezapomeňte s sebou vzít i ručník a klidně i sprchový gel. Bude li se fotit celá postava, mějte čisté ponožky a boty ( podrážky ). S sebou své přezůvky. Také si s sebou vemte čistící váleček na oblečení pro případné ostranění žmolků, vlasů a podobně.

Jak se na focení nalíčit a upravit?

Líčení na focení, tzv. fotomakeup by mělo být silnější, protože při záblesku se z fotky ztratí až 50% sytosti. Aby se pleť neleskla, doporučuji použít zmatňující ( transparentní ) pudr. Nejlepší řešení je objednání vizážistky. Je zde možnost líčení dodělat v programech na úpravu fotek, zde se však doplácí za každou fotografii. Mějte hezky upravené, ostřihané nehty i přesto, že se bude fotit jen portrét, ruce se používají. Rty pravidelně mažte, je také dobré zubním kartáčkem je promasírovat a odstranit z nich šupinky kůže, aby nebyly popraskané. Akné nechte být, líp se maskuje, pokud nejsou stroupky. V případě, že nosíte brýle, zvažte, zda by nebyly na focení vhodné kontaktní čočky, aby jsme se nemuseli zdržovat s kontrolou odrazu ze zábleskových světel. U denního světla tzv. daylight nejsou brýle překážkou. Nezapomeňte také na zubní hygienu, krásný úsměv vypadá vždy dobře na fotkách.

Neumím pózovat!

To vůbec nevadí, základní pózy Vám ukážu, poradím. Doporučuji také navštivit různé videa s ukázkami póz. Také je dobré kouknout na módní magazíny a různé obrázky a před zrcadlem zkoušet i výrazy obličeje.

Mohu si vzít s sebou na focení doprovod?

Upřímně po zkušenostech doprovod nedoporučuji. Ruší i zdržuje to obě strany. Doprovod je možný pouze při focení osoby mladší 18ti let nebo dle domluvy.

Nestihnu se dostavit včas na focení, co se stane?

Pokud se nedostavíte včas, zkrátí se Vám doba focení. Není možnost dobu prodloužit, protože převážně za Vámi je již někdo objednaný nebo je ateliér blokován jiným fotografem.

V jaké dny je možnost fotit?

Focení v Praze v ateliéru ( mimo StarStudio ) nebo v exteriéru ( Havlíčkovy sady, Vyšehrad, Náplavka, atd. ) probíhá ve všední dny po 16 hodině nebo o víkendu ( za příplatek ) dle dohody. Focení v exteriérech Čimelic probíhá o víkendech dle dohody bez příplatku.

Jak se zachovat při špatném počasí v den focení v exteriérech?

V případě, že v den focení bude nevhodné počasí na fotografování, zkontaktujeme se a domluvíme nový termín.

Jsou k dispozici všechny obrázky z focení?

Zasílám vybrané mnou rozstříděné fotografie v náhledové velikosti označené vodoznakem. Náhledy ve formátu .jpg posílám přibližně do cca 3 dnů ode dne focení prostřednictvím Uschovna.cz, kdy Vám na email zašlu odkaz ke stažení. Zákazníky prosím, aby svůj výběr fotografií provedli do 14 dní a to z důvodů zaplňovýní úložiště. V opačném případě budou fotografie smazány bez náhrady! Náhledy fotografií nejsou určeny pro veřejnou prezentaci.

Jak se rostřídí náhledové fotografie?

Náhledy fotografií posílám k v výběru pro retuš, až tehdy, kdy je rostřídím. A to tak, že odstraňuji fotografie, kde jsou například přivřené oči, nevhodné pózy nebo ty které vím, že nepůjdou dobře upravit.

Jak se upravují fotografie?

Náhledové fotografie prochází doostřením a jemnou úpravou barev. Základní retušování fotografií, které prochází novou postprodukcí v legálním Photoshopu a v dalších programech obsahují opravy přepalů, barev, sytosti, doostření a případný ořez. Dále u retušování odstraňuji akné, redukuji kruhy pod očima, zmírňuji vrásky, strie a jiné nedokonalosti na pleti. U pokročilé retuši vyzhlazuji kompletně celé tělo, odstraňuji přebytečné chloupky, otlačeniny a podobně. Je li zapotřebí, “vyčistím” pozadí z ateliéru a jiné rušivé prvky. Rozlišení fotografií je až 24 Mpix a velikost až 6 000 x 4 000 pixelů ( velikost fotografií určuje kvalita ). Zmenšené fotografie jsou ve velikosti cca 1 000 × 1 500 pixelů. Fotografie upravuji v 21,5palcovým iMacu s Retina 4K displejem.

Kdy budou hotové fotografie?

Retušované fotografie ve formátu .jpg  jsou k dispozici v rozmezí do 14-21 dní ( dle vytíženosti ). Snažím se fotografie dělat co v nejkratším termínu, ale tak, aby nebyly ochuzeni o kvalitní postprodukci. V případě nemoci, dovolené nebo naléhavé situaci mohou být fotografie zaslány o pár dní později. Zpracované fotografie posílám v zazipované složce přes Uschovna.cz. Zákazníky žádám, aby mne po stažení fotografií informovali. Pokud se tak nestane do 14 dnů budou fotografie smazány z počítače a poté i z úložiště bez náhrady!

Jak reklamovat fotografie?

Reklamace je uznáná v případě špatně vyretušované fotografie a celkově po technické stránce. Doporučuji projít moje portfolio, aby jste věděli jak fotím a celkově, jak vypadá fotografie po postprodukci ( úpravách ). Nelze reklamovat Vámi nespokojený zevnějšek, špatně odvedenou práci externí vizážistky nebo Vámi vytvořeného líčení.  Tisk fotografií provádějte jen u ověřených společností, aby výsledné barvy byly totožné s kalibrovaným monitorem ( pokud Váš monitor není kalibrovaný, výsledek může být odlišný ).

Kdo vlastní autorská práva?

Vždy fotograf. Všechny fotografie mnou pořízené jsou mým majetkem a bez souhlasu se nesmí fotografie použít ke komerčním účelům a k prodeji třetím stranám.  Zákazník dále nesmí do upravených ani retušovaných fotografií nijak zasahovat. Pokud fotografie neobsahuje logo, copyring je třeba úvést odkaz na můj web nebo mé jméno při zveřejnění (tisk, média, internet, soc.sítě, atd. )

Je focení podloženo smlouvou?

Zakázky mimo slevové portály jsou podložené smlouvou se souhlasem zpracování osobních údajů.

Jak zpracovávám osobní údaje?

Informace o zpracování osobních údajů se dozvíte zde.

Jak dlouho se zálohují fotografie?

Originální RAW soubory, náhledy a retušované fotografie ponechávám v iMacu ( i Cloudu ) po dobu 14 dní. Po tuto dobu je možno fotografie doupravit a přikoupit. Po uplnutí 14 denní lhůty jsou veškeré souboury z focení definitivně odstraněny a nelze je opětovně nahrát. V případě zájmu mohu za poplatek uložit veškeré soubory na iCloud po dobu 6 měsíců.

Koupil(a) jsem voucher na slevovém portálu. Jak si mám objednat termín focení?

Termín ( případně lokalitu ) si prosím domluvte na emailu fotograf@mikysuto.cz. Napište mi o jaký styl focení máte zájem, kolik osob se bude fotit, uveďte kód voucheru a kontakt na Vás.

Platnost voucheru brzo vyprší a není žádný volný termín v ateliéru. Propadne mi voucher?

Voucher Vám nepropadne, pokud kód voucheru po dohodě uplatním. Poté je možnost fotit dle domluvy.

Voucher propadnul, nestačil(a) jsem se objednat. Lze zpětně voucher uplatnit?

Bohužel s tímto problémem se obraťte na slevový portál, zda Vám umožní obnovit voucher.

 

 

Nenašli jste zde odpověď na otázku? Napište mi na email fotograf@mikysuto.cz.

Informace byly aktualizovány 3.7.2018. Jakékoliv šíření obsahu nebo jejich část není bez svolení autora povolena!