Faq

Jak se připravit před focením?

Nedoporučuji chodit pár dní před focením na solárium ani sluníčko. Taktéž není vhodné používat samoopalovací nekvalitní výrobky, které dělají na těle fleky. Na “kosmetiku” si zajděte s předstihem, aby pleť nebyla zarudlá. Po holení doporučuji použít výrobky pro zklidnění pokožky. V případě výskytu akné nějak nemačkejte, nesnažte se jej skrýt. Líp se bude retušovat, než nějaký velký stroupek. Úpravu obočí neprovádějte v den focení. Taktéž vlasy nemyjte v den focení, líp se s nimi pracuje. Účes vytvořte těsně před focením ( můžete poupravit v ateliéru ). Nezapomeňte také na manikúru a pedikúru. Krom upravených nehtů na rukou i nohou nezapomeňte na odstranění ztvrdlé kůže na patách. Rty pravidelně mažte, zubním kartáčkem je můžete promasírovat a odstranit z nich šupinky kůže, aby nebyly popraskané. Nosíte li brýle, zvažte kontaktní čočky. Nemusíme se pak zdržovat s kontrolou odrazů ze zábleskových světel. U denního světla tzv. daylight nejsou brýle překážkou. Nezapomeňte také na zubní hygienu, krásný úsměv vypadá vždy dobře na fotkách. Chce to před focením pár dnů dobře se vyspat, nepít alkohol a omezit kouření ( vyhnout se zakouřenému prostředí ), ať pleť vypadá zdravě a odpočatě. Dodržujte pitný režim ( vodu, bylinné čaje ). V případě, že jste si neobjednali vizážistku, buďte dopředu nalíčení a mějte s sebou své líčení na případnou úpravu.
Budou li se fotit děti, zkontrolujte jim tělo, zda není počmárané nebo polepené dětským tetováním a podobně 😉.

Co vzít s sebou na focení?

Na domluvené focení si berte s sebou takové oblečení, v kterém chcete být foceni a bude odpovídat žánru. Vyhněte se reflexním barvám ( dělají totiž odrazy na pleti ), oblečení s velkými vzory a potisky. Doporučuji vzít s sebou více druhů oblečení a rekvizit, aby jsme mohli kombinovat. Pokud provozujete nějaký sport nebo hrajete na hudební nástroj, můžete si na focení vzít sportovní vybavení nebo hudební nástroj. Pokud možno, vyhněte se řetízkům a všemu lesklému ( platí taktéž při opalování na sluníčku ). V případě focení v páru nebo rodiny, buďte sladěni. U focení dětí doporučuji s sebou vzít i oblíbené dětské hračky. Při focení Glamour nebo Boudoir stylu vezměte s sebou například pánskou košili, dlouhé tričko, vytahaný svetr, pyžamo, kvalitní spodní prádlo, lodičky a bižuterii. Oblečení a dobře udělané líčení dělá zázraky. Při focení aktu si berte na sebe volnější spodní prádlo ( ideálně žádné ), olejíček na tělo, ručník a župan. Bude li se fotit celá postava, mějte čisté ponožky a boty ( podrážky ). S sebou své přezůvky. Také si s sebou vezměte čistící váleček na oblečení pro případné odstranění žmolků, vlasů a podobně.

Jak se na focení nalíčit?

Líčení na focení, tzv. fotomake-up by mělo být silnější, protože při záblesku se z fotografie ztratí až 50% sytosti. Aby se pleť neleskla, použijte transparentní pudr. Mé osobní doporučení je objednat si na focení vizážistku, která Vám udělá vhodný foto-make-up a postará se o základní úpravu vlasů.

Neumím pózovat!

To vůbec nevadí, základní pózy Vám ukážu nebo poradím. Můžete navštívit také různé videa s ukázkami póz, kouknout na módní magazíny, fotografie ostatních fotografů a před zrcadlem zkoušet výrazy obličeje a póz.

Jak je ateliér vybaven?

Na stránkách ateliéru jsou k dispozici informace a fotografie vybavení, které se postupně doplňuje.

Mohu si vzít s sebou na focení doprovod?

Upřímně po zkušenostech doprovod nedoporučuji. Ruší i zdržuje to obě strany. Doprovod je možný pouze při focení osoby mladší 18 let nebo dle domluvy.

Nestihnu se dostavit včas na focení, co se stane?

Požádám formou sms nebo telefonicky informovat o možném zpoždění. Tolerance je 15 minut, poté může být focení kratší nebo rovnou zrušeno.

Jak dlouho trvá focení?

Doba trvání focení je uvedena v ceníku u každého balíčku. Čas strávený v ateliéru je přibližný.  Jsou avšak i takoví zákazníci, kteří nevydrží celou dobu focení a sami od sebe čas zkrátí. Občas je to z důvodů dětí, kteří jsou unaveni či zlobí a nebo zákazníkům stačí počet nafocených fotografií.

V jaké dny je možnost fotit?

Focení v ateliéru nebo v exteriéru ( Havlíčkovy sady, Vyšehrad, Stromovka, atd. ) probíhá ve všední dny dle dohody. Termín o víkendu je zpoplatněno částkou 500,- Kč.

Jak se zachovat při špatném počasí v den focení v exteriéru?

V případě, že v den focení bude nevhodné počasí na fotografování, zkontaktujeme se co nejdříve a domluvíme nový termín bez příplatku. Doporučuji také sledovat předpověď počasí. Druhou variantou je případné focení v ateliéru.

Jsou k dispozici všechny obrázky z focení?

Zasílám vybrané mnou roztříděné fotografie v náhledové velikosti označené vodoznakem. Náhledy ve formátu .jpg posílám přibližně do 3 dnů ode dne focení prostřednictvím Úschovna.cz, kdy Vám na email zašlu odkaz ke stažení. Zákazníky prosím, aby svůj výběr fotografií provedli do 14 dnů a to z důvodů zaplňování úložiště. V opačném případě budou fotografie smazány bez náhrady! Náhledy fotografií nejsou určeny pro veřejnou prezentaci.

Dostanu všechny fotografie bez úprav?

Všechny vydařené fotografie bez úprav a vodoznaku velikosti 2 000 x 3 000 pixelů lze zakoupit za příplatek 1 000,- Kč. Tyto fotografie avšak nejsou určeny pro veřejnou prezentaci a slouží pouze pro domácí archiv.

Jak se roztřídí náhledové fotografie?

Náhledy fotografií posílám k výběru pro retuš, až tehdy, kdy je roztřídím. Odstraním fotografie, kde jsou například přivřené oči, nevhodné pózy nebo ty které vím, že nepůjdou dobře upravit.

Jak se upravují fotografie?

Základní retušování fotografiíkteré prochází postprodukcí v legálním Photoshopu a v dalších programech obsahují opravy přepalů, barev, sytosti, doostření, případný ořez, atd. U pokročilé retuši redukuji akné a kruhy pod očima, zmírňuji vrásky, strie, odstraňuji přebytečné chloupky, otlačeniny a podobně. Je li zapotřebí, “vyčistím” pozadí z ateliéru a jiné rušivé prvky.

Jaké je rozlišení fotografií?

Rozlišení fotografií je až 24 Mpix a velikost až 6 000 x 4 000 pixelů ( velikost fotografií určuje kvalita ). Náhledové fotografie jsou ve velikosti cca 1 000 x 1 500 pixelů.

Kdy budou hotové fotografie?

Retušované fotografie ve formátu .jpg  jsou k dispozici do 2 týdnů dle vytíženosti. Snažím se fotografie dělat co v nejkratším termínu, ale tak, aby nebyly ochuzeni o kvalitní postprodukci. V případě nemoci, dovolené nebo naléhavé situaci mohou být fotografie zaslány o pár dní později. Zpracované fotografie posílám v zazipované složce přes Úschovna.cz. Zákazníky žádám, aby mne po stažení fotografií informovali. Pokud se tak nestane do 14 dnů budou fotografie smazány z iCloudu bez náhrady!

Jak reklamovat fotografie?

Reklamace je uznaná v případě špatně vyretušované fotografie a celkově po technické stránce. Doporučuji projít moje portfolio, aby jste viděli, jak fotím a celkově, jak vypadá fotografie po postprodukci ( úpravách ). Nelze reklamovat Vámi nespokojený zevnějšek, špatně odvedenou práci externí vizážistky ( nutno hlásit u focení ) nebo Vámi vytvořeného líčení.

Kdy dostanu tištěné fotografie?

Tištěné fotografie budou k dispozici po schválení fotografií v elektronické podobě. Poté je zasílat do laboratoře a obvykle do pár dnů budou k vyzvednutí v ateliéru. V případě zájmu mohu fotografie zaslat přes Zásilkovna.cz za poplatek ( viz. ceník ).

Kdo vlastní autorská práva?

Vždy fotograf. Všechny pořízené fotografie jsou mým majetkem a bez souhlasu se nesmí fotografie použít ke komerčním účelům a k prodeji třetím stranám.  Zákazník dále nesmí do retušovaných ani jiných fotografií nijak zasahovat. Pokud fotografie neobsahuje logo, copyright je třeba uvést odkaz na můj web nebo mé jméno při zveřejnění (tisk, média, internet, soc.sítě, atd. )

Je focení podloženo smlouvou?

Před focením vyplníte dotazník se všemi důležitými informacemi. Komerční zakázky jsou podložené smlouvou.

Jak zpracovávám osobní údaje?

Informace o zpracování osobních údajů se dozvíte zde.

Jak dlouho se zálohují fotografie?

Originální RAW soubory, náhledy a retušované fotografie ponechávám na iCloudu po dobu 14 dnů. Po tuto dobu je možno fotografie poupravit a přikoupit. Po uplynutí 14 denní lhůty jsou veškeré soubory z focení definitivně odstraněny a nelze je opětovně nahrát. V případě zájmu mohu za poplatek uložit veškeré soubory na iCloud po dobu 6 měsíců.

Nenašli jste zde odpověď na otázku? Napište mi na email fotograf@mikysuto.cz.

Informace byly aktualizovány 12.1.2020. Jakékoliv šíření obsahu nebo jejich část není bez svolení autora povolena!